A két nap szabadság után tudom, hogy ma őrült tempóban kell visszazökkennem a munkába. Reggel, amikor kinyitom a szemem, egy megnyugtató, fiatalkori emléket idéző környezet vesz körül: a szüleimnél ébredek. Hihetetlen nyugalom árad szét bennem, mintha minden gondot és terhet félretennék. Ma ők készítik a reggeli kávémat, nem kell a megszokott reggeli rutint végigcsinálnom, minden megteremtődik körülöttem. A hálóingemet megmosolygom, hiszen anyukámtól kaptam, és olyan, mint a 80-as évek szoptatós kismamák hálóruhái: fodros mellrész, buggyos ujjak – teljesen szokatlan darab.
Mielőtt elindulok otthonról, felsejlik egy mondat az álmomban: „Milyen jó, hogy veled nem kell játszmázni.” Igen, valóban így van, elengedtem ezeket a felesleges játszmákat.
Ahogy belépek a munkahelyemre, észreveszem, hogy a nagy sietségben elhoztam apu telefonját is. Egy gyors körtelefon után az unokaöcsémmel megbeszéljük, hogy ha végzett a szentendrei albérlet lefoglalásával a barátnőjével, akkor arra kanyarodik és visszaviszi a telefont a szüleimnek. Hihetetlen, hogy az én kis „Tökim” már 19 éves, és egy olyan luxuslakást fog kibérelni, amit látva leesik az állam. Visszagondolok, hogy az én első albérletem egyetlen szoba volt a II. kerületben, bár nagyon jó helyen. A lakótársamat egy buliban ismertem meg, és amikor megláttam gumicsizmát az előszobában, azt gondoltam: „Ki az az idióta, aki gumicsizmában jön bulizni?” Természetesen ő volt az, akivel később leléptünk a buliból és elmentünk a legendás Fogasházba, ahová csak a rendőrök tudtak minket elnavigálni. Az éjszaka végén már nála voltam, és felajánlotta, hogy költözzek hozzá. Akkoriban nem voltam ennyire tudatos, az élet inkább sodort, és keményen tanított. De most büszkén nézek erre a vagány fiúra, hogy mennyire tudatosan építi fel az életét.
Anyu pogácsáját is elviszem neki, hiszen annyira izgult, hogy még reggelizni sem tudott. Ahogy átnyújtom neki, mosolyra húzódik a szája. Ez az „etetés dolog” annyira anyukámra emlékeztet, hogy látom, lassan én is olyan leszek, mint ő.
A munkahelyemen a nap fő témája a ventilálás: a kollégákat buzdítom, hogy mondják ki, mi bántja őket. Meg is teszik, és a nap végére mindenki megkönnyebbül. Reggel egy üzenetet kapok Barbitól: „Ma megyünk futni?” Azonnal rábólintok, bár délutánra egy kicsit visszakozom, de egy cetli vár az asztalomon: „Öt perc múlva öltözünk és indulunk.” Nincs menekvés, menni kell, és a futás végére úgy érzem, mintha a föld felett suhannék. Hálás is vagyok érte.
Hazaérve azonban eltűnik a könnyedség. Két napja nem voltam itthon, és a ház megint olyan lélektelennek tűnik. Támasztom a konyhapultot, és eluralkodik rajtam a szomorúság. Egy ideje nem sietek haza, pedig szeretem ezt a házat, szeretem a környéket. Megnyitom az Instagramot, és Szentesi Éva posztja az első, amit látok: a kemoterápia után csontsoványan, de mosolyogva lépdel egy vicces papucsban. Nem találom viccesnek. Azonnal sírni kezdek, mert Zsolti jut eszembe, ahogy a tüdőműtétje után csontsoványan próbál feljutni a Kékgolyó utcai klinika három lépcsőjén. Minden alkalommal, amikor láttam, hogy mekkora erőfeszítést igényel tőle ez a pár lépés, sírnom kellett volna, de sosem mutattam neki, mennyire elesettnek látom. Pedig tudta.
Szentesinek nagyon drukkolok, de látom, ahogy lassan nála is bezáródnak a kapuk, ahonnan a reménysugarak kiszűrődtek. Olyan fájdalmas látni ezt. Nem is tudom, elbírja-e a lelkem, hogy most még érte is izguljak. Az egyik kollégám egyszer azt mondta egy tetőbulin, hogy Zsolti nem fogja túlélni, ebből nincs kiút. Akkor ráüvöltöttem, hogy ilyet nem mondhat! Egy év telt el, és igaza lett.
Én soha nem mondanék ilyet senkire, mert minden gondolat, minden kimondott szó energia. De a rák és a kezelések nem válogatnak, nyomják a legkeményebb módon a szenvedtetést. Mostanában sokszor jut eszembe, hogy talán az utolsó hetében történt valami hiba a kórházban, ami Zsolti halálához vezetett. Folyton gyötör az érzés, hogy talán megmenthettem volna. De már nem tehetek semmit. Borzasztó érzés. Persze mindenki mondja, hogy emberfeletti az, amit megtettem érte...én még mindig nem vagyok erről meggyőződve.
Ezért itthon mindig számot vetek. A hétköznapjaimat telepakolom programokkal, tudok őszintén nevetni, és próbálok fent maradni a víz felszínén, mert nem engedhetem, hogy az örvény lehúzzon. Kibaszott nehéz. Talán a mindennapi apró örömök adják azt a plusz felhajtóerőt, ami segít a vízfelszínen evickélni.